Zprávy
pátek květen 25, 2018
Register
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

foto7a

Speciální zdravotnický výcvik CLS (Combat LifeSaver) absolvovala v uplynulých dvou týdnech v posádce 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích skupinka vojáků z leteckých základen v Čáslavi a Sedleci, Vícenicích u Náměště nad Oslavou. Někteří si osvěžili poznatky z bojové medicíny, jiní tento kurz absolvovali poprvé.

Jedním z účastníků byl nadrotmistr Josef Česal. U 21. základny taktického letectva v Čáslavi slouží od letošního února, předtím působil 17 let u 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Výcvik CLS, ve kterém se vojáci učí, jak poskytnout zraněnému prvotní neodkladnou pomoc v bojových podmínkách, absolvoval ve Strakonicích již před deseti lety. „V té době byly u nás kurzy s touto problematikou ještě v plenkách. Ve strakonické posádce je tehdy s několika nadšenci rozjížděl praporčík Jaroslav Duchoň,“ připomněl nadrotmistr Česal.

Od té doby prošel i dalšími zdravotnickými kurzy. Získané dovednosti využil během několika zahraničních misí. Nejvíc asi v afghánské provincii Wardak, kde působil v jednotce poradního a výcvikového týmu OMLT (Operational Mentoring and Liaison Team).

 

Dril z výcviku

Vzpomíná na jeden z incidentů, kdy ošetřoval trojici afghánských vojáků, kterým nástražné výbušné zařízení přivodilo vážná zranění. „V daný okamžik jsem fungoval tak, jak jsem to měl nadrilované z výcviku,“ doplnil nadrotmistr Česal. Kromě zdravotnického zabezpečení jednotky se věnoval také příslušníkům Afghánské národní armády, které školil v oblasti zdravotní přípravy.

Nadporučice Jana Malá naopak absolvovala kurz CLS poprvé. „Studovala jsem na klasickém gymnáziu zaměřeném na všeobecné vzdělání, s vděčností tak teď oprašuji vědomosti z biologie, hodí se mi také znalost angličtiny,“ uvedla mladá důstojnice, která slouží na štábu čáslavské základny jako logistik.

  • foto10a
  • foto1a
  • foto2a
  • foto3a
  • foto4a
  • foto5a
  • foto6a
  • foto7a
  • foto8a
  • foto9a
 

Procházku růžovým sadem nečekejte

Kurzy CLS jsou bez nadsázky náročné. „Musíme vstřebat velké množství nových pojmů, které jsou z padesáti procent v angličtině. Na druhou stranu ale zdejší instruktoři mají připravené skvělé podklady a prezentace, která doplňují autentická videa a fotografie,“ sdělila nadporučice Malá.

Nedílnou součástí je praktický výcvik, který často prověří nejen zdravotnické znalosti vojáků, nýbrž i jejich fyzičku. „Když jsme nacvičovali transport téměř osmdesát kilogramů vážící figuríny zraněného člověka, do smíchu mi moc nebylo, ale nakonec jsem se s tím nějak poprala,“ dodala nadporučice Jana Malá.

 

Možná přijdou změny

Stále častěji se v odborných kruzích diskutuje o tom, jaký rozsah zdravotní péče by měl absolvent kurzu CLS poskytovat. Tito vojáci tak byli možná jedněmi z posledních, kteří se učili aplikovat speciální pomůcky pro zajištění trauma pacienta. „Myšleny jsou tím například junkční turnikety, trakční dlahy, pánevní pásy, supraglotické pomůcky určené k zajištění dýchacích cest či intraoseální aplikátory k usnadnění vstupu do cévního řečiště. V souvislosti s chystanými změnami v koncepci výcviku CLS můžeme očekávat, že používání některých zmíněných pomůcek bude do budoucna omezeno,“ uzavřel praporčík Jaroslav Duchoň, garant výcviku CLS ve Strakonicích.

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku