Zprávy
pátek květen 25, 2018
Register
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Průlet 10 letounů JAS 39 GripenPo dvou letech armáda opět na jeden den pro veřejnost otevře 21. základnu taktického letectva v Čáslavi.Tradiční letecká přehlídka letos přinese několik podstatných novinek. Od spoluorganizátorů až po finanční podporu výrobce letounů. 

Akce, která se na letišti koná jednou za dva roky, se letos uskuteční 20. května. Tradičně bude zaměřena na prezentaci nejen čáslavské základny a vojenské techniky, která se představí na zemi i ve vzduchu, ale zúčastní se jí také další armádní útvary. Základna si letos navíc připomíná šedesáté výročí od založení leteckého pluku v Čáslavi. Spoluorganizátorem letecké přehlídky poprvé bude Jagello 2000, které každoročně pořádá populární Dny NATO v Ostravě.

Smlouvu o pořadatelství podepsali zástupci v úterý na Generálním štábu. „Je pro mě ctí, že budeme na pořádání akce spolupracovat se zkušeným a prověřeným partnerem, který má dlouhodobé zkušenosti s akcemi mnohem většího rozsahu,“ řekl velitel čáslavské základny Petr Tománek. Naposledy v roce 2015 přilákal den otevřených dveří do Čáslavi zhruba 40 tisíc návštěvníků. Několikrát vyrovnaný divácký rekord Dnů NATO v Ostravě je 225 tisíc diváků. „Bereme to jako výraz důvěry a závazek, aby akce proběhla hladce a návštěvníci si po příjemně stráveném dni odnesli porozumění náročné a důležité činnosti, jíž se základna a celé ozbrojené síly věnují,“ uvedl předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. Upozornil, že letos bude vstup zdarma a to i díky právě uzavřené finančnímu partnerství s největším českým výrobcem letounů AERO Vodochody AEROSPACE. „Naše základna jakožto provozovatel letounů L-39 a L-159 si velmi váží přístupu jejich výrobce,“ konstatoval velitel základny Tománek. Návštěvníci tak budou mít během dne otevřených dveří exkluzivní příležitost spatřit nový letoun L-159T2 z dílen vodochodského výrobce.

 • DOD_zahájil_velitel_21._zTL_plukovník_Petr_Hromek
 • Koncert_vojenské_hudby
 • Prezentace_Družstva_biologické_ochrany_letiště
 • Průlet_10_letounů_JAS-39_Gripen
 • Ukázka_invervence_Gripenů_k_dopravnímu_letounu
 • Ukázka_vystoupení_beligické_F-16
 • Ukázka_vystoupení_beligické_F-16_II
 • Vrtulníky_Mi-24_předvedly_ukázku_pozemního_útoku
 • Vystoupení_skupiny_Flying_Bulls
 • Vystoupení_skupiny_Flying_Bulls_II
 • Zájem_návštěvníků_o_Den_otevřených_dveří_letiště_byl_velký

Z programu zatím organizátoři nechtějí prozrazovat další detaily. Před dvěma roky měli diváci možnost shlédnout například intervenci dvojice gripenů na transportní letoun C-295 CASA či ukázku útoku na pozemní cíle dvojice lehkých bitevníků L-159 ALCA doplněný o pyrotechnické efekty. Mohli také porovnat schopnosti display pilota švédského a českého JAS-39 Gripen. Belgické vzdušné síly předvedly stroj F-16.

Lubomír Světnička

Zdroj: iDnes.cz 

Čáslavská základna

Historie čáslavské letecké základny sahá do poloviny minulého století. Výstavba letiště začala v roce 1952, v listopadu 1954 už byla zkolaudována vzletová a přistávací dráha a uznána jako provozuschopná. První letecké jednotky byly na tehdy ještě nedokončeném letišti dočasně rozmístěny již v roce 1955, kdy zde krátkodobě při letecko-taktickém cvičení působily letouny MiG-15 od 8. stíhacího leteckého pluku z pražských Kbel. Ve stejném roce byl do Čáslavi dočasně přesunut 6. stíhací letecký pluk ze slovenské Sliače, který se zde přeškoloval na proudové letouny MiG-15. V říjnu 1957 na letišti vznikl 22. stíhací letecký pluk vyzbrojený letouny MiG-15 a později 28. stíhací bombardovací letecký pluk. V současnosti je Čáslav domovskou základnou pro elitní 211. tygří letku s nadzvukovými stroji Gripen, 212. taktickou letku s bitevníky L-159 ALCA a 213. výcvikovou letku se stroji L-159T1 a L-39ZA Albatros.