Současnost
pátek květen 25, 2018
Register
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

21. základna taktického letectva Čáslav je jednou z hlavních bojových složek Vzdušných sil Armády České republiky. Jejím stěžejním úkolem je zabezpečit obranu a suverenitu vzdušného prostoru České republiky.

image01

K tomuto cíli směřuje výcvik leteckého, technického a zabezpečujícího personálu. Základna je vyzbrojena nadzvukovými letouny JAS-39 Gripen, lehkými bitevníky L-159 ALCA v jednomístných i dvoumístných verzích a cvičnými letouny L-39 Albatros.

Letouny JAS-39 Gripen jsou nasazeny v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO a to jak na domovské základně v režimu 24/7 (tedy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu), tak v rámci Severoatlantické aliance. V letech 2009 a 2012 střežilo úkolové uskupení tvořené primárně příslušníky 21. zTL vzdušný prostor pobaltských států (Litva, Lotyšsko, Estonsko), v roce 2014 a 2015 pak střežilo obdobné úkolové uskupení vzdušný prostor ostrovního státu Islandu. Česká republika tak dokázala, že je právoplatným členem Severoatlantické aliance - Vzdušné síly AČR střežily v nepřetržitém režimu vzdušné prostory 2 různých států současně.

obr1

Jednomístné lehké bitevníky L-159 ALCA, které v počtu 16-ti kusů provozuje 212. taktická letka, jsou primárně určeny podpoře pozemních jednotek (CAS - Close Air Support). Letouny jsou také vyčleněny pro Národní pohotovostní systém České republiky, který by se aktivoval v případě možného ohrožení státu.

Třetím letounem provozovaný naší základnou je cvičný L-39 Albatros zařazený do výzbroje 213. výcvikové letky. Letouny Albatros spolu s dvoumístnými L-159T1 slouží k pokračujícímu výcviku mladých pilotů, kteří jsou následně přeřazeni na nadzvukové JAS-39 Gripen nebo na podzvukové bitevníky L-159.