Mladí hokejisté pilotovali na simulátoru bojový letoun

Mladí hráči z hokejového klubu HC Strakonice navštívili ve středu 21. března leteckou základnu v Čáslavi.
Dětem učarovaly vojenské bojové letouny. „Nejvíce se mi líbilo pilotovat na trenažéru bitevník L-159 ALCA,“ svěřila se Barbora Kotrbová, která se fiktivně proletěla nad Strakonicemi. „Zajímavá byla i návštěva na ornitologické stanici, jež patří k letecké základně. Představili nám dravce, kteří chrání letadla před srážkou s ptáky a jinou zvěří,“ neskrývala nadšení mladá hráčka.
Exkurze na vojenské základně zaujala i trenéra třetí třídy Jana Rybáčka. „Vybrat jeden nejzajímavější okamžik je pro mě těžké. Vše, co jsem měl možnost si prohlédnout, bylo nevšedním zážitkem. Přesto asi nejkrásnější byla akrobacie letounu JAS-39 Gripen,“ zhodnotil Rybáček. Návštěvníci viděli vyšší techniku pilotáže, kterou shodou okolností v daný den nacvičoval display pilot Gripenu kapitán Ivo Kardoš.
Strakoničtí hokejisté také zavítali do hangáru, kde se opravují letadla. Navštívili síň tradic a prohlédli si starší typy letounů, které v minulosti chránily vzdušný prostor bývalého Československa. Čekal je i společný trénink a přátelské utkání s vrstevníky z hokejového klubu HC Čáslav.
„Vážím si vstřícnosti všech lidí, jež nám umožnili realizovat exkurzi na letecké základně, na kterou navázal trénink s čáslavskými hokejisty přezdívanými Gripeňata. Letošní návštěva byla navíc obohacena o možnost zhlédnutí cvičného přistání letounu včasné výstrahy AWACS a nácvik akrobacie nadzvukového letounu JAS-39 Gripen,“ uzavřel hlavní organizátor výletu František Hammerbauer.