Letecká základna v Čáslavi má nového velitele

K 1. listopadu tohoto roku dojde k výměně velitelů čáslavské 21. základny taktického letectva. Odcházejícího brigádního generála Petra Tománka, který základně velel více než 4 roky, střídá jeho dosavadní zástupce plukovník Jaroslav Míka.

Generál Tománek po ukončení Vysoké vojenské školy v Košicích zahájil v roce 1993 svoji vojenskou kariéru na letišti v Čáslavi jako pilot letounů L-39 Albatros, MiG-21 a L-159 ALCA, na kterých nalétal více než 1500 hodin. V průběhu kariéry působil na velitelských funkcích na stupních letka a křídlo na čáslavské základně a absolvoval studium na Squadron Office School v Montgomery v USA a Royal College of Defence Studies v Londýně.  V letech  2013-2016  se stal náčelníkem Odboru bojové přípravy Velitelství vzdušných sil Armády České republiky. V roce 2014 se zúčastnil zahraniční mise v Afghánistánu. Od srpna 2016 zastával post velitele 21. základny taktického letectva Čáslav. 

Nyní se generál Tománek s čáslavským letištěm loučí. Dne 27. října 2020 byl povýšen do hodnosti brigádního generála a od 1. listopadu bude zastávat funkci zástupce ředitele sekce plánování schopností MO. „ Byly to úspěšné 4 roky a základna splnila všechny úkoly. Po celou dobu jsme zabezpečili ochranu vzdušného prostoru České republiky a našich spojenců. V rámci mise tzv. Air Policing NATO české gripeny chránily vzdušný prostor Islandu a Baltských zemí. Nalétali jsme desítky tisíc hodin bez vážnějších incidentů. Naši odborníci pomáhali zavést letoun L-159 Iráckým vzdušným silám. Díky za to patří všem zaměstnancům základny. Dovolte mi, poděkovat také všem představitelům místních samospráv a obyvatelům Čáslavska a Kutnohorska. Velmi si vážím podpory, které se 21. základně taktického letectva od Vás dostávalo“, zhodnotil svoje působení ve funkci velitele brigádní generál Tománek.

Plukovník Míka po absolvování Vysoké vojenské letecké školy v Košicích a následně Vojenské akademie v Brně nastoupil v roce 1995 na letiště v Čáslavi, kde působil v pilotních funkcích. Během své vojenské kariéry prošel velitelskými pozicemi na stupni letka a křídlo. V letech 2011 až 2012 studoval na prestižní americké Letecké válečné akademii (Air War College)
v Montgomery ve státě Alabama, později na Royal College of Defence Studies v Anglii.  
Od roku 2016 do roku 2018 zastával funkci náčelníka Odboru bojové přípravy Velitelství vzdušných sil Armády České republiky. V roce 2018 se stal zástupcem velitele 21. základny taktického letectva Čáslav.

Na letounech L-29 Delfín, L-39 Albatros, L-159 ALCA a  JAS-39 Gripen má nalétáno více než 2100 hodin. V roce 2006 byl součástí čtvrté skupiny pilotů, která se přeškolila na nadzvukový letoun JAS-39 Gripen. V  jeho kokpitu, stále jako aktivní pilot, doposud nalétal zhruba 800 hodin. V roce 2009 velel 1. českému kontingentu, který s letouny JAS-39 Gripen chránil vzdušný prostor Baltských států.

Provoz letecké techniky čáslavské základny je spojen s hlukovou zátěží, která se dotýká nejen obyvatel v okolí útvaru, ale také lidí žijících v pracovních prostorech po celé republice. Plukovník Míka si pochvaluje vzájemnou spolupráci s okolními obcemi, která je nastavena na dobré úrovni. „Jako nový velitel základny budu v tomto trendu pokračovat. Základna bude s obcemi nadále komunikovat s cílem dosažení vzájemného porozumění a pochopení ze strany široké veřejnosti pro naši činnost, kterou je ochrana vzdušného prostoru naší vlasti“, říká nový velitel čáslavské základny.  A dodává:  „Bez zajištěné bezpečnosti není možný normální fungující život tak, jak jsme si za posledních 75 let zvykli“.