Část letounů z čáslavské základny bude vzlétat z pardubického letiště

Od 7. července do 27. července 2020 bude na čáslavské základně probíhat výluka leteckého provozu. Důvodem je technická odstávka řídící věže, provedení údržby zpevněných ploch a prací spojených s budováním nové infrastruktury.

Technika a personál budou přesunuty na záložní letiště v Pardubicích. V úterý . července v časech mezi 09:00hod. – 11:00hod. přeletěli piloti šesti stíhacích letounů JAS-39 Gripen a pěti  bitevníků L-159 ALCA na letiště v Pardubicích. Během středečního odpoledne tam přistál i šestý letoun L-159 ALCA. Z pardubického letiště budou po dobu zhruba tří týdnů plnit letecký výcvik a úkoly ochrany vzdušného prostoru České republiky v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATO Integrated Air and Missile Defence System).

Dvojice hotovostních letounů JAS-39 Gripen bude startovat až k dvěma cvičným letům denně. K ostrým vzletům však může dojít kdykoliv na základě pokynu z nadřízeného velitelství v německém Uedemu. 

Letové směny čáslavské základny budou organizovány v pracovní dny úterý – čtvrtek v čase 09.00 – 23.00 hod, v pátek pak v čase 09.00 -14.00 hod. Provoz 12ti letounů obou typů bude zabezpečovat personál v počtu do 80 osob. Přelet letecké techniky a přesun personálu zpět na mateřskou základnu je naplánován na pondělí 27. července.

Na ostatních letounech, které zůstaly na mateřské základně, bude provedena předepsaná údržba.