Pilotování jen podle přístrojů: Čeští stíhači trénovali v Německu noční operace

Čtyři stíhačky JAS-39 Gripen z Čáslavi se minulý týden zúčastnily mezinárodního cvičení MAG TACDAYS 2020. Šlo o letošní první výcvik Mnohonárodního uskupení vzdušných sil MAG (Multinational Air Group), k němuž se české vzdušné síly připojily v roce 2018.

Cvičení se konalo na německé letecké základně Schleswig-Jagel a kromě domácích se do něj zapojily také vzdušné síly Maďarska, Polska a Slovenska. Tentokrát se procvičoval manévrový vzdušný boj, tankování za letu a noční mise v rámci společných leteckých operací COMAO (Composite Air Operations), kdy v jedné formaci letí letadla různých typů.

„Hlavním úkolem našich stíhačů bylo vybojování a udržení vzdušné nadvlády nad územím protivníka a zajistit tak bezpečný průlet letounů určených k útokům na pozemní cíle,“ vysvětlil major Martin Špaček, velitel úkolového uskupení z 21. základny taktického letectva Čáslav.

Noční lety jsou pro piloty logicky náročnější než ty denní: „Musíte se zaměřit na pilotování podle přístrojů, protože nemáte vizuální reference jako ve dne,“ doplnil Špaček. Cvičení podle něj bylo pro jeho kolegy obrovským přínosem – znovu měli možnost létat v mezinárodním prostředí a své schopnosti porovnat s ostatními, třeba s maďarskými gripeny či německými stroji Eurofighter. Piloti se zdokonalovali i v plánování misí.

Foto: prap. Martin Král