Čáslavští záložáci ochutnali listopadový Doupov

Mlha, déšť, vítr a teploty pár stupňů nad nulou. V takových podmínkách probíhalo poslední letošní cvičení příslušníků aktivní zálohy (AZ) letecké základny Čáslav, které se konalo  poslední listopadový týden ve vojenském výcvikovém prostoru Doupov. V náročných klimatických podmínkách proběhly střelby z kulometů UKL vz. 59, odstřelovacích pušek SVD Dragunov, samopalů BREN, pistolí CZ PHANTOM a pancéřovek RPG-7. Každý záložák také naostro odhodil několik granátů RG-4. 

Velitel roty AZ 21. základny taktického letectva kapitán Gustav Stehlík i přes nepřízeň počasí hodnotil cvičení příznivě: „Některá plánovaná zaměstnání nemohla z bezpečnostních důvodů kvůli mlze proběhnout v plném rozsahu, a tak jsme na tomto cvičení vystříleli více slepých nábojů při výcviku taktiky než ostrých nábojů při střelbách na terč. Přesto i tak byl výcvik pod vedením zkušených instruktorů poměrně intenzivní a fyzicky náročný.“

Cvičící záložáky navštívil na Doupově velitel 21. základny taktického letectva Čáslav plukovník Petr Tománek, který vysoce ocenil jejich přístup ke službě a uvedl: „Aktivní zálohy postupně dosahují úrovně, která v případě potřeby umožňuje jejich zapojení do úkolů na základně po boku profesionálních vojáků. To plánujeme prověřit v praxi v blížícím se roce 2020.“

Listopadové cvičení korunovalo mimořádně úspěšný rok, ve kterém čáslavští příslušníci AZ v průměru odcvičili tři týdny, a to včetně prověrek fyzické zdatnosti či výcviku v přežití. Počet příslušníků čáslavské roty AZ již překročil osmdesátku a jednotka se tak blíží úplné naplněnosti. V listopadu obdrželi záložáci i jejich zaměstnavatelé rozpis cvičení na příští rok, ze kterého jasně vyplývá, že vysoká intenzita výcviku zůstane zachována. Pro příslušníky aktivní zálohy je organizována řada odborných kurzů u Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově.

V čáslavských zálohách slouží muži a ženy nejrůznějšího věku a povolání. Na cvičeních se sejdou lidé všech profesí:  dělníci, hasiči, manažéři, strážníci, profesionální řidiči či učitelé.. Všechny spojuje pozitivní vztah k vojenské službě, chuť k týmové práci a pocit odpovědnosti za bezpečnost České republiky a jejích obyvatel.

Autor textu: kpt. Bc. Gustav Stehlík

Foto: kpt. Bc. Gustav Stehlík