Taktické cvičení letištní hasičské jednotky

V areálu 21. základny taktického letectva Čáslav se po dvou letech opět uskutečnilo taktické cvičení jednotek požární ochrany. Samotnému cvičení nejprve předcházelo rozmístění jednotlivých částí letounu L-159 ALCA, které simulovaly trosky letounu. Poté byli do činnosti zapojeni i pyrotechnici z vrtulníkové základny Náměšť nad Oslavou, kteří zde rozmístili výbušné imitační prostředky simulující výbuch ztroskotaného letounu. Zapojili se i příslušníci Českého červeného kříže Kolín, kteří se postarali o precizní namaskování zraněných. Po celou dobu zásahu jednotek požární ochrany a záchranného systému byl prostor zabezpečen Vojenskou policií. 

Jednotky zasahovaly při pádu letounu L-159 ALCA do oblasti výcviku

Cílem cvičení bylo zdokonalit koordinaci všech zúčastněných jednotek při zásahu u letecké nehody. Letoun po chybném přistávacím manévru ztroskotal mezi cvičící jednotku aktivních záloh a začal hořet. Při letecké nehodě došlo k usmrcení jedné osoby, zranění deseti příslušníků aktivní zálohy a jednoho pilota, čtyři lidé se nadýchali zplodin z hoření trosek letounu.

Účastnili se nejen příslušníci letištní hasičské jednotky

Letištní hasičská jednotka spolupracovala s jednotkami Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a Sboru dobrovolných hasičů Chotusice. Spolu s nimi na místě zasahoval i personál posádkové ošetřovny a Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. Ten ve spolupráci s jednotkami požární ochrany a dozorčích orgánů 21. základny taktického letectva nacvičoval koordinaci transportu osob z místa nehody v závislosti na vážnosti jejich zranění. Celkově se cvičení zúčastnilo 68 osob. 

„Taktické cvičení by nemělo sloužit pouze jako nácvik uceleného postupu při samotném zásahu. Naším primárním cílem bylo nalézt optimální dílčí postupy na jednotlivých úsecích v návaznosti na součinnost letištní hasičské jednotky Čáslav s ostatními účastníky zásahu,“ uvedl velitel cvičení nadporučík Petr Fait.