Etapový cyklopřejezd Čáslav-Zvolen již pošesté

Letos se již pošesté vydala skupinka 14 příslušníků 21. základny taktického letectva Čáslav, nesoucí čestný název „Zvolenská“, na etapový cyklopřejezd z Čáslavi do Zvolena.

Cílem a motivací celé akce je vzdát hold příslušníkům 1. československého samostatného stíhacího leteckého pluku, kteří přistáli 17. září 1944 na polním letišti Zolná u Zvolena. Jako první československá jednotka tak stíhači společně vstoupili na území okupované vlasti a přímou bojovou činností podpořili probíhající Slovenské národní povstání.

Pluk pod velením štábního kapitána Františka Fajtla dokázal po dobu téměř dvou měsíců úspěšně operačně působit v týle nepřítele, což dodnes řadí tuto akci i v mezinárodním historickém kontextu mezi unikátní operace.

 

555 km za 7 dní 

Účastníci cyklopřejezdu náročnou trasu z Čáslavi do Zvolena zdolali v sedmi dnech a to s celkovým nájezdem 555 km. Každá etapa byla věnována významné osobnosti či události československé historie. Příslušníci čáslavské základny tak navštívili několik pietních míst.

Na Slovensku byla uctěna památka čtyř padlých příslušníků 1. československého samostatného stíhacího leteckého pluku, kteří zahynuli při plnění bojových úkolů v průběhu operace.

 

Společný česko-slovenský nástup

Celá akce pak vyvrcholila 17. září 2019 společným setkáním příslušníků Armády ČR a ozbrojených sil Slovenské republiky na slavnostním nástupu ke Dni slovenského vojenského letectva na Zolné. Za českou stranu se akce zúčastnili také velitel 21. základny plukovník Petr Tománek a vrchní praporčík Armády ČR štábní praporčík Peter Smik.

Symbolickou paralelou je fakt, že štábní praporčík Smik je potomkem příslušníka 312. československé stíhací perutě RAF, účastníka bojů v Anglii a stíhacího esa podporučíka Otty Smika.