Čáslavské aktivní zálohy střílely z odstřelovaček a házely granáty

Střelby z ručních zbraní včetně SVD Dragunov a házení ostrými granáty URG. To byla část programu cvičení příslušníků aktivní zálohy 21. základny taktického letectva Čáslav, které se odehrálo v prvním zářijovém týdnu ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.
Rota aktivní zálohy (AZ), která patří do struktury letky zabezpečení čáslavské základny, absolvovala další ostré cvičení. Výcvik probíhal ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, který je svojí rozlohou 327 km2 druhým největším armádním cvičištěm v České republice a nabízí celou řadu výcvikových zařízení pro pozemní i vzdušné síly. Čáslavští záložníci využili zejména polní střelnici Daskabát, kde proběhly střelby z pistole vz.82 a samopalu vz.58. Příjemným zpestřením výcviku byla střelba z legendární odstřelovací pušky SVD Dragunov. Další zbraní, jejíž manipulaci si vojáci na cvičení osvojili, byl ruční granát URG-86, který házeli na vzdálenost 25 metrů do cílové plochy 10×5 metrů.
Kromě výcviku v ovládání zbraní drilovali příslušníci čáslavské AZ i taktiku patrolování, během které vojáci cvičně řešili krizové situace, jako autonehodu vojenské techniky se zraněnými nebo nález nástražného výbušného zařízení. Patrolu vojáci, pod přísným dohledem zkušených instruktorů, připravili a realizovali s vysokou mírou samostatnosti. Novinkou byl výcvik se zaměřením na pohyb v zastavěném prostředí a uvnitř budov, kde se vojáci musí precizně pohybovat v těsných formacích a vykrývat všechny směry, ze kterých může hrozit nebezpečí.
„Průběh tohoto cvičení dokazuje zvyšující se úroveň vycvičenosti příslušníků aktivní zálohy. Naplňuje se tak plán, aby se vojáci AZ postupně zapojili do ostrých strážních služeb přímo na naší základně“, uvedl velitel strážní roty AZ 21. základny taktického letectva kapitán Gustav Stehlík.

Autor textu: kpt. Bc. Gustav Stehlík
Foto: kpt. Bc. Gustav Stehlík