České gripeny odlétly do Estonska

Podruhé během týdne přistálo na letišti v Čáslavi vojenské transportní letadlo CASA C-295M . Stalo se tak v pátek 30. srpna 2019, kdy z čáslavského letiště do estonského Amari odlétla druhá část vojáků  3. úkolového uskupení Armády České republiky Baltic Air Policing. Přibližně 40 příslušníků kontingentu se připojí ke svým kolegům, kteří do Estonska přelétli před týdnem. Po dobu čtyř měsíců budou zabezpečovat splnění spojeneckých závazků České republiky držením ostré hotovosti NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System – Integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany NATO) při ochraně vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska.

Přesně v 11.15 hodin vzlétla z mateřské 21. základny taktického Čáslav první dvojice letounů JAS-39 Gripen a nabrala směr Estonsko, o půl hodiny později ji následovala druhá dvojice. Zhruba o hodinu později odstartoval poslední z nadzvukových strojů.

 Na vojenské základně v Amari bude pětice letounů nasazena od 1. září k ostraze vzdušného prostoru Baltských států, které nedisponují vlastním nadzvukovým letectvem. S plněním úkolu spočívajícím zejména v tzv. hotovosti QRA (Quick Reaction Alert) se počítá až do konce roku, kdy budou Češi vystřídáni dalším členem Aliance.

Návrat všech příslušníků kontingentu i letounů  zpět na domovskou základnu je naplánován v prvním až druhém týdnu v lednu 2020. V průběhu mise se vystřídají na estonské letecké základně 2 rotace, kdy určitá část personálu bude v polovině mise vystřídána.

Úkolové uskupení Armády České republiky Baltic Air Policing  bude v Estonsku působit v maximálním počtu 95 osob. „Jedná se již o šesté nasazení českých letounů JAS-39 Gripen v zahraničí k ochraně vzdušného prostoru členských států NATO,“ říká velitel čáslavské základny plukovník Petr Tománek. „Toto nasazení je dalším praktickým zapojením českého letectva do společného aliančního úsilí a dobrou příležitostí k získání zkušeností v mezinárodním prostředí,“ dodává plukovník Tománek.