Alky se opět po roce zúčastnily cvičení v Litvě

Ve dnech 3. až 11. srpna 2019 se konalo ve vzdušném prostoru Litvy již tradiční cvičení BALTIC EYE. Jeho hlavním cílem je zabezpečit zdokonalovací výcvik litevských příslušníků Střediska řízení a uvědomování CRC (Control and Reporting Centre), umístěného v Karmėlavě, a to především v oblasti navádění a řízení letounů členských států NATO. Za Vzdušné síly AČR se cvičení účastnila čtveřice letounů L-159A ALCA z výzbroje 212. taktické letky s leteckým a pozemním personálem 21. základny taktického letectva v Čáslavi.

Hlavní letové úsilí bylo v pracovních dnech od 5. do 9. srpna a české alky po dobu cvičení létaly z letecké základny v Šiauliai. Litevští letečtí řídící nemají takový dostatek možností a kapacit, především letounů, pro simulaci navádění a řízení letounů členských států NATO, proto se organizují tato cvičení, která mají za úkol připravit a vycvičit personál v radarovém navádění letadel. Pro český personál je to zase možnost procvičovat procedury s koaličními partnery v jiném než dobře známém domácím prostředí.

Dalším cílem cvičení Baltic Eye je zároveň procvičení protivzdušné obrany letecké základny (BDZ – Base Defence Zone) pro mise Baltic Air Policing a zároveň jde o český příspěvek v rámci zapojení se do Mezinárodní iniciativy na posílení schopností a zlepšení kapacit pro kolektivní ochranu Polska a baltských zemí, jejímž cílem je zvyšování odborné způsobilosti personálu řízení letového provozu (CRC) baltských zemí podle standardů NATO. Naši piloti s letouny L-159 ALCA se účastní těchto cvičení již od roku 2007 a čáslavští piloti tak více než deset let významně přispívají k udržení schopností litevských vzdušných sil.

Mimo cvičení Baltic Eye 19 se 27. července účastnila dvojice strojů L-159 velkého mezinárodního leteckého dne pod názvem „Falcon Wings 2019“, konaného v rámci oslav výročí 100 let litevského vojenského letectva na letišti v Šiauliai. V bohatém letovém programu se představila dvojice display pilotů čáslavské 212. taktické letky při své efektní ukázce úderu dvojice letounů L-159 na pozemní cíl. Vzdušné síly AČR na airshow v Šiauliai také reprezentovali příslušníci 221. vrtulníkové letky z Náměšti nad Oslavou se solo-display ukázkou vrtulníku Mi-24V/35.

Autor: Aleš Hottmar