Den otevřených dveří letiště Čáslav 2019 navštívil rekordní počet návštěvníků

Slunečné počasí, které panovalo po celý den na čáslavském letišti, dokázalo přilákat velké množství diváků letošního Dne otevřených dveří. Přibližně 60 000 lidí sledovalo leteckou i pozemní techniku, obdivovalo umění display pilotů a výsadek parašutistů. Této již tradiční akce zaměřené na prezentaci čáslavské základny se zúčastnily také další útvary Armády České republiky.

Divákům se při této příležitosti představily nejen letouny a vrtulníky české armády, ale také zahraniční vzdušné síly z Německa, Francie a Slovenska. Akce nabídla návštěvníkům atraktivní letecké ukázky a více než čtyřhodinový letový program. Na nebi bylo k vidění vystoupení skupiny Flying Bulls, demonstrace vyšší techniky pilotáže letounu JAS-39 Gripen nebo ukázka schopností pilota vrtulníku W3-A Sokol. Dvojice letounů L-159 ALCA předvedla v rámci svého vystoupení úder na pozemní cíle. Letový program doplnily vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171Š z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou ve spolupráci s rotou aktivních záloh čáslavské základny.

Neméně zajímavý byl výsadek parašutistů z Mi-171 či kouzlení Martina Šonky na stroji Extra 300 SR popírající veškeré aerodynamické a fyzikální zákony. Vyvrcholením celého programu bylo společné vystoupení elitního armádního pilota nadzvukového Gripenu a akrobatického krále a vítěze Red Bull Race Martina Šonky ve speciálu Extra 300 SR. Při jejich vystoupení všichni diváci stáli a bedlivě sledovali jejich vystoupení. Oba piloti se dočkali velkých ovací a bouřlivého potlesku.

Na statické ukázce si také návštěvníci přišli na své. K vidění bylo přibližně 30 letecké a několik desítek kusů pozemní techniky. Slovensko bylo zastoupeno letounem MiG-29 a novinkou ve výzbroji vrtulníkem UH-60. Vzdušné síly Německa reprezentovaly letoun Panavia Tornado, Francie vyslala do Čáslavi cvičný Dassault-Dornier Aplha Jet. Nechyběla kompletní letecká technika čáslavské základny či vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171Š ze základny v Náměšti nad Oslavou. Ze Kbel k nám zavítal letoun Jak-40 v bílých barvách a CASA-295M. Zvláštností byl vystavený letoun L-39CW z Aero Vodochody, který se v Čáslavi představil veřejnosti vůbec poprvé.

V letošním roce si mohli návštěvníci připomenout úspěšný provoz letounů L-39 Albatros. Armáda právě letos, po 47 letech, symbolicky ukončí provoz těchto tří letounů s označením L-39ZA a nahradí je třemi novými letouny dvojího řízení L-159T2.

Všem účastníkům, organizátorům, partnerům a hlavně divákům bychom rádi poděkovali, že byli součástí Dne otevřených dveří 2019. Doufáme, že se Vám na čáslavské základně líbilo a budeme se těšit zase za dva roky.