Vltava Run 2019

Ze šumavského Zadova do Prahy se za chladného a deštivého počasí letos vydalo v rámci štafetového závodu 297 týmů. Mezi týmy byl letos poprvé i tým 21. zTL Čáslav. Závod dlouhý 360 km se týmu podařilo zdolat za 29 hodin a 38 minut a skončil tak na úctyhodném 36 místě.

„V minulých letech jsme dvakrát absolvovali podobný štafetový závod Od Tatier k Dunaju na Slovensku, letos jsme chtěli zkusit závod tady v Čechách,“ říká major Tandler a pokračuje: „Náročnost obou závodů je podobná, mě osobně se více líbil Vltava Run, protože se běží většinou hezkou přírodou a mimo hlavní dopravní tahy.“ 

Čáslavský tým byl složen z 12ti závodníků, kteří se přepravovali dvěma automobily. Na každého závodníka připadly 3 úseky přibližně po 10km. Jeden automobil vždy vysadil závodníka na začátku etapy a počkal na něj na konci. Jakmile se v automobilu vystřídali všichni závodníci, automobily se vyměnily a do závodu nastoupila druhá šestice. To umožnilo první části týmu cca 3h přestávku na regeneraci, jídlo nebo spánek. Důležité bylo se přesunout na start další etapy, protože ten byl vzdálený asi 60km.

„Náročnost závodu není ani tak v délkách jednotlivých etap, ale spíše v téměř nepřetržitém zápřahu všech zúčastněných. Za těch 29hodin jsme naspali zhruba 2 hodiny,“ říka další člen týmu nadporučík Martin Šustr.  Letos se tým potýkal také s chladným a deštivým počasím. Celý závod provázel silný déšť, teploty nepřesáhly 7 stupňů a foukal silný vítr. „Je to opak toho, co jsme minulý rok zažili na Slovensku. Tam teploty dosahovaly téměř k 37 stupňům a bohužel jsme byli svědky kolapsu jedné ze závodnic. Poskytli jsme jí první pomoc a zavolali rychlou záchrannou službu. Vše naštěstí dobře dopadlo a v cíli nám přišla slečna poděkovat za fair play. To pro nás znamenalo více než 16. místo v závodu,“ poznamenává Miroslav Karkoš.

Komu závod dle jeho slov vůbec „nesedl“, byl čáslavský běžecký reprezentant četař Karel Váňa. „Nevím, zda to bylo způsobeno chladným počasím nebo rozbahněným terénem, ale na každém úseku jsem zaostával vždy o cca 5 minut za svým odhadovaným časem,“ vysvětluje Váňa. „Karel bude vždy nespokojený se svým výkonem. Já si naopak myslím, že podal skvělý výkon a my jsme se k němu ani nepřiblížili,“ uzavírá major Strnad.