Kompletní český display tým se bude prezentovat na Dnu otevřených dveří letiště Čáslav

Kompletní český display tým Vzdušných sil Armády ČR se předvede na Dnu otevřených dveří letiště Čáslav. Akce se bude konat opětovně po dvou letech a to v sobotu 25. května 2019 a je pořádána ve spolupráci s Jagello 2000. „Je pro mě ctí, že budeme spolupracovat se zkušeným a prověřeným partnerem, který má dlouhodobou praxi s akcemi mnohem většího rozsahu,“ konstatuje velitel 21. základny taktického letectva Čáslav plukovník Petr Tománek.

Návštěvníci akce se tak mohou těšit na techniku vyšší pilotáže letounu JAS-39 Gripen v podání pilota kapitána Iva Kardoše. Po roční přestávce si pak budou moct příznivci letectví vychutnat demonstraci útoků na pozemní cíle dvojice letounů L-159 ALCA za doprovodu pyrotechnických efektů. Po šestileté odmlce má svého display pilota i 24. základna dopravního letectva Praha-Kbely. Major Petr Šafařík předvede své pilotní schopnosti a limity vrtulníku W3-A Sokol. Letový program doplní také piloti vrtulníků Mi-24/35 a Mi-171Š z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou.

Role display pilota je spojena zejména s vysokou úrovní leteckého umění a psychickou i fyzickou zátěží. Vzhledem k tomu, že se letová ukázka pohybuje na limitech obálky letadla a pilotových možností, klade velký nárok na techniku pilotáže. Ukázky na veřejnosti proto nejsou určeny pro začínající piloty. Během dne se nebude prezentovat pouze čáslavská základna, ale téměř všechny složky AČR. Důležitým faktem je, že vstup bude zdarma. Letošní akce je věnována slavnostnímu vyřazení letounů L-39 Albatros z výzbroje Vzdušných sil Armády ČR. Tyto cvičné stroje proto nebudou chybět na nebi, letový ředitel chystá pro návštěvníky překvapení.

01_3164