České letectvo se poprvé zapojilo do mezinárodního cvičení MACE XIX

V termínu od 9. do 27. července 2018 probíhalo na Slovensku mezinárodního testovacího cvičení MACE XIX. Cvičení, které se na území Slovenské republiky konalo opětovně po 3 letech, je zaměřené na výcvik pilotů a specialistů elektronického boje v oblasti překonávání protiletadlové obrany.

Aliančního cvičení se poprvé účastnily také české vzdušné síly. Do překonávání obrany se zapojily letouny JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva Čáslav a transportní letoun CASA C-295M z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely. Pět desítek českých specialistů pak působilo jak na domovských základnách, tak ve slovenském výcvikovém prostoru Lešť. Právě v tomto prostoru byly umístěny protiletadlové raketové systémy S-300 a 2K12 KUB, pozemní rušiče nebo pasivní sledovací systémy, jako je např. VERA NG, který poskytl pardubický výrobce ERA a.s.

„Náš tým řešil rušení pozemních systému, abychom zabezpečili vlastní ochranu letounů. Zkoušely jsme různé technické módy rušení a klamání,“ prozradil zástupce řídícího cvičení major Jan Žák z Velitelství vzdušných sil.

Čeští piloti úzce spolupracovali se švédskými specialisty

Z čáslavské základny se cvičných letů účastnili také specialisté elektronického boje švédských vzdušných sil. S českými piloty JAS-39 Gripen si vyměňovali informace a zkušenosti a spolupracovali při tvorbě technik radiotechnického rušení a klamání.  Kromě nových poznatků cvičení přispělo také k naplnění databází prostředků a protiopatření relevantními technickými daty. Specialisté z 53. pluku průzkumu a elektronického boje si pak vyzkoušeli správnou detekci letounů na pasivních sledovacích systémech.

Do letošního mezinárodního cvičení MACE XIX se zapojilo celkem 450 vojáků z členských a partnerských států NATO s 22 kusy letecké techniky a dalšími desítkami kusů pozemní techniky.

Foto: zdroj Vzdušné síly Slovenské republiky