Fotoreportáž k leteckému dni Bucharest International Air Show 2018

Sobota 2018-07-28: Několika snímky se vracíme k sobotnímu mezinárodnímu leteckému dni Bucharest International Air Show 2018 (BIAS) na letišti Baneasa v Bukurešti. Své letové umění s bojovým letounem JAS-39C Gripen zde předvedl také český display pilot kapitán Ivo Kardoš z 21. základny taktického letectva Čáslav.

Akce byla zároveň připomínkou 100. výročí založení rumunského letectva, čemuž odpovídal i vysoký počet domácích a zahraničních účastníků včetně světoznámých akrobatických skupin Turkish Stars z Turecka či Team Iskry z Polska. Při jejich vystoupeních musel být dokonce pozastaven provoz na nedalekém hlavním bukurešťském letišti Henri Coanda (Otopeni). Sólová ukázka display pilota kapitána Kardoše byla na leteckém dni hodnocena jako jedna z nejlepších.

Na rozdíl od většiny ostatních leteckých show je pro BIAS charakteristický letový program trvající až do večerních hodin, což pilotům umožňuje během ukázky lepší využití pyrotechnických efektů v podobě vystřelování klamných cílů. Celá akce byla v letošním roce zakončena velkým ohňostrojem.

Text a foto: Tomáš Soušek